BM (UNHCR) Sırbistan Haziran–Temmuz 2026 Karşılaştırmalı İnsani Veri ve Sığınma Raporu
Birincil Veri Kaynakları: Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR Serbia June 2026 Snapshot & UNHCR Serbia July 2026 Snapshot), Sırbistan Cumhuriyeti Mülteciler ve Göç Kılavuzluğu (CRM), Sırbistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı (MUP Ministarstvo unutrašnjih poslova) Sığınma Dairesi.
UNHCR Serbia June 2026 Snapshot ve UNHCR Serbia July 2026 Snapshot resmî dokümanları münhasıran Sırbistan’daki insani durum, devlet barınma merkezlerindeki doluluk, sığınma başvuruları, koruma statüleri ve göçmen demografisine odaklanmaktadır. Araştırmacı gazetecilik ilkeleri gereğince, kaynakta bulunmayan hiçbir unsur tahmin edilmemiş, uydurulmamış ve varsayımsal olarak eklenmemiştir.
1. Devlet Barınma Merkezleri ve Genel Göçmen Popülasyonu (Haziran vs Temmuz 2026)
Sırbistan Cumhuriyeti Mülteciler ve Göç Kılavuzluğu (CRM) verilerine dayanan UNHCR istatistikleri, devlet barınma merkezlerindeki doluluk oranlarında düşüş yaşanırken, ülkeye aylık yeni girişlerde belirgin bir artış olduğunu ortaya koymaktadır.
Temel Göstergelerin Karşılaştırmalı Tablosu
| Gösterge / Metrik | Haziran 2026 | Temmuz 2026 | Mutlak Değişim | Yüzde Değişim (%) |
| Devlet Merkezleri Toplam Doluluk (Ay Sonu) | 254 | 226 | -28 | -%11,02 |
| Aylık Yeni Giriş Sayısı (New Entries) | 356 | 587 | +231 | +%64,89 |
| Yıl İçi Kümülatif Giriş Sayısı (2026 Toplam) | 2.224 | 2.811 | +587 | +%26,39 |
| Refakatsiz Çocuk Sayısı (Unaccompanied Children) | 14 | 10 | -4 | -%28,57 |
| Ukraynalılar İçin Aktif Geçici Koruma (TP) | 1.437 | 1.455 | +18 | +%1,25 |
| 2026’da Geçici Koruma Verilen Kişi Sayısı | 1.109 | 1.189 | +80 | +%7,21 |

Veri Analizi:
- Yeni Girişlerde %64,89 Artış: Temmuz 2026’da devlet merkezlerine kaydedilen yeni giriş sayısı 587’ye ulaşarak Haziran ayındaki 356 seviyesine kıyasla %64,89 artış göstermiştir.
- Toplam Dolulukta %11,02 Düşüş: Yeni girişlerdeki keskin artışa rağmen, ay sonu itibarıyla merkezlerde barınan toplam kişi sayısı 254’ten 226’ya gerilemiştir. Bu durum, göçmen sirkülasyonunun hızlandığını ve Sırbistan’ın bir yerleşim yerinden ziyardesinde transit koridor olarak kullanıldığını gösteren somut bir veridir.
- Refakatsiz Çocuk Popülasyonu: Haziran sonunda barınma merkezlerinde 14 refakatsiz çocuk kayıtlıyken, Temmuz sonunda Bujanovac Kabul/Transit Merkezi’nde (RTC) kayıtlı refakatsiz çocuk sayısı 10’a düşmüştür (-%28,57).
2. Merkez Tipi ve Uyruk Bazında Barınma Dağılımı
Sırbistan’daki sığınma ve transit merkezlerinde kalan kişilerin uyruk yapısı Haziran ve Temmuz aylarında farklı dinamikler sergilemiştir.
A. Sığınma Merkezlerinde Barınanlar (Asylum Centers by Nationality)
| Uyruk | Haziran 2026 | Temmuz 2026 | Mutlak Değişim | Yüzde Değişim (%) |
| Ukrayna | 77 | 74 | -3 | -%3,90 |
| Türkiye | 26 | 21 | -5 | -%19,23 |
| Rusya Federasyonu | 13 | 9 | -4 | -%30,77 |
| Burundi | 7 | 9 | +2 | +%28,57 |
| Diğer (Other) | 44 | 21 | -23 | -%52,27 |

Sığınma merkezlerindeki toplam varlık Haziran’daki 167 kişiden Temmuz’da 134 kişiye gerilemiştir. Ukrayna vatandaşları %55,2 ile sığınma merkezlerindeki en büyük grubu oluşturmaya devam etmektedir.
B. Transit ve Kabul Merkezlerinde Barınanlar (Transit Centers by Nationality)
| Uyruk | Haziran 2026 | Temmuz 2026 | Değişim / Durum Notu |
| Afganistan | 29 | 35 | +6 kişi artış (+%20,69) |
| Rusya Federasyonu | N/A | 7 | Temmuz’da ilk 5 uyruk arasına girdi |
| İran | N/A | 7 | Temmuz’da ilk 5 uyruk arasına girdi |
| Filistin Devleti | N/A | 6 | Temmuz’da ilk 5 uyruk arasına girdi |
| Pakistan | 8 | N/A | Temmuz’da ilk gruba giremedi (“Diğer” kategorisinde) |
| Sri Lanka | 7 | N/A | Temmuz’da ilk gruba giremedi (“Diğer” kategorisinde) |
| Fas | 6 | N/A | Temmuz’da ilk gruba giremedi (“Diğer” kategorisinde) |
| Diğer (Other) | 37 | 37 | Değişim yok |
3. Resmî Sığınma Prosedürü İstatistikleri (İçişleri Bakanlığı Verileri)
Sırbistan İçişleri Bakanlığı (Ministry of Interior) tarafından sağlanan sığınma istatistikleri, 2026 yılının ilk 7 ayındaki kümülatif gelişimi ve Temmuz ayındaki tekil artışları ortaya koymaktadır.
Sığınma Prosedürü Aşamaları ve Kararlar (2026 Kümülatif)
| Prosedür Adımı / Karar Türü | Haziran 2026 | Temmuz 2026 | Temmuz Ayındaki Net Artış | Büyüme Oranı (%) |
| Sığınma Niyet Beyanı (Intentions) | 176 | 255 | +79 | +%44,89 |
| Resmî Sığınma Başvurusu (Applications) | 80 | 90 | +10 | +%12,50 |
| Olumlu Karar (Mülteci / İkincil Koruma) | 9 | 9 | 0 | %0,00 |
| Olumsuz Karar / Red (Negative Decisions) | 21 | 37 | +16 | +%76,19 |
| Durdurulan / Düşen Dosya (Suspended Cases) | 45 | 56 | +11 | +%24,44 |

Öne Çıkan Hukuki İstatistikler:
- Niyetlerin Başvuruya Dönüşme Oranı: Haziran ayı sonunda sığınma niyetinde bulunan 176 kişinin %45,45’i (80 kişi) resmî başvuru yapmıştır. Temmuz ayı sonunda ise 255 niyet beyanına karşılık 90 resmî başvuru yapılmış, oran %35,29’a gerilemiştir.
- Red Kararlarında Hızlı Artış: Temmuz ayında hiçbir başvuru sahibine olumlu karar (mülteci statüsü veya ikincil koruma) verilmemiştir (0). Buna karşın, tek bir ayda 16 yeni reddetme kararı alınarak kümülatif olumsuz karar sayısı 21’den 37’ye çıkarılmıştır (+%76,19).
- Düşen Dosyalar: Sığınma başvurusunda bulunduktan sonra prosedürü terk edenlerin vakalarını içeren “durdurulan dosyalar” Temmuz’da 11 artışla 56’ya ulaşmıştır.
4. Sığınma Taleplerinin Uyruklara Göre Dağılımı (2026 Kümülatif)
A. Sığınma Niyeti Beyan Eden İlk Uyruklar (Intentions)
| Uyruk | Haziran 2026 | Temmuz 2026 | Temmuz Ayındaki Artış |
| Afganistan | 30 | 49 | +19 |
| Mısır | 21 | 33 | +12 |
| Pakistan | N/A | 32 | +32 (Temmuz’da listeye girdi) |
| Rusya Federasyonu | 15 | 20 | +5 |
| Türkiye | N/A | 14 | +14 (Temmuz’da listeye girdi) |
| Suriye Arap Cumhuriyeti | N/A | 14 | +14 (Temmuz’da listeye girdi) |
| Gana | 13 | N/A | (Temmuz’da “Diğer” kategorisine geçti) |
B. Resmi Sığınma Başvurusu Yapan Uyruklar (Submitted Applications)
| Uyruk | Haziran 2026 | Temmuz 2026 | Temmuz Ayındaki Artış |
| Rusya Federasyonu | 14 | 18 | +4 |
| Gana | 12 | 12 | 0 |
| Türkiye | 7 | 8 | +1 |
| Çin | 6 | 6 | 0 |
| Diğer (Other) | 41 | 46 | +5 |
5. Tarihsel Bağlam: Sırbistan’da Koruma Statüsü Alanların Toplamı (2009–2026)
İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2009 ile Temmuz 2026 tarihleri arasında Sırbistan Cumhuriyeti’nde resmî koruma verilen toplam kişi sayısı 269’dur:
- Mülteci Statüsü (Refugee Status): 125 kişi
- İkincil Koruma (Subsidiary Protection): 144 kişi
En çok koruma sağlanan ilk 3 ülke şunlardır:
- Suriye: 9 Mülteci Statüsü + 44 İkincil Koruma = Top. 53
- Libya: 8 Mülteci Statüsü + 39 İkincil Koruma = Top. 47
- Afganistan: 23 Mülteci Statüsü + 12 İkincil Koruma = Top. 35
(Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 2009–2026 döneminde verilen toplam olumlu karar sayısı 2’dir – her ikisi de Mülteci Statüsüdür).
Sonuç
- Giriş-Çıkış Sirkülasyon Hızı: Temmuz 2026’da kayıt altına alınan 587 yeni girişe rağmen, toplam merkez popülasyonunun 226’ya gerilemesi, kişilerin Sırbistan’daki merkezlerde kalış sürelerinin kısaldığını göstermektedir.
- Sığınma Prosedüründeki Katılaşma: Temmuz ayında kabul edilen 0 olumlu karara karşılık 16 red kararı verilmiş ve reddetme oranı kümülatif kararlar içerisinde %76 artmıştır.
- Dokümantasyon ve Grafik: Oluşturulan dosyada ilgili verilere ait görsel bar grafikleri, merkez dağılım şemaları ve görsel karşılaştırmalar mevcuttur.